تبلیغات
کن قدیم - ایستگاه شهدای کن
سه شنبه 27 تیر 1396

ایستگاه شهدای کن

   نوشته شده توسط: امین نورقربانی    

وحدت  اهالی کن برای نامگذاری آخرین ایستگاه متروی خط 6:


کنی‌ها می‌گویند اولویت نامگذاری باید با آنها باشد نه سولقان. پیشنهاد کنی‌ها این است که نام ایستگاه برگرفته از نام یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار کن باشد...
1396/04/26  کنی‌ها می‌گویند اولویت نامگذاری باید با آنها باشد نه سولقان. پیشنهاد کنی‌ها این است که نام ایستگاه برگرفته از نام یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار کن باشد. هفته گذشته از نام آخرین ایستگاه مترو خط6 در بلوار کوهسار رونمایی شد. نامی که به سرعت موجب شکل‌گیری اعتراضات گسترده‌ای از طرف اهالی محله بهاران و البته محله کن شد. شاید در نگاه اول گذاشتن نام بر روی معابر، اماکن و... حق طبیعی مسئولان به نظر برسد، اما از آنجا که شهر یک موجود زنده است باید صداهای اعتراضش را شنید. ماجرا از این قرار است که آخرین ایستگاه خط6 به نام ایستگاه سولقان نامگذاری شده و طبق تقسیمات شهری سولقان نام روستایی از بخش کن است که حدود 15کیلومتر از شهر فاصله دارد و در واقع روستایی خوش آب و هوا در دل کوه‌های حاشیه تهران است. این اعتراضات گسترده که به جمع‌آوری استشهادیه، تجمع روبه‌روی ایستگاه مترو و البته شکل‌گیری اختلافات خیلی بیشتر به فضاهای مجازی کشیده شده است ریشه در چند اتفاق دارد. 3سال پیش میدان شهرک بهاران بدون هیچ دلیلی به نام میدان سولقانی نامگذاری شد و سال گذشته نیز اهالی کن که برای تعویض شناسنامه‌هایشان به ثبت احوال مراجعه کردند، متوجه اتفاق جالبی شدند؛ اینکه محل صدور شناسنامه‌هایشان دهستان سولقان ثبت شده است.

حاشیه‌های یک نامگذاری بر ایستگاه مترو
لازم نیست بگوییم که روستای سولقان کجاست و چه مسیری را باید طی کنید تا به این روستای کوهستانی برسید اما ناگزیریم از اینکه بگوییم سولقان دیگر آن روستایی نیست که 15تا20سال پیش دیده بودید. روستایی که وقت بهار بوی خاک باران خورده می‌داد و شکوفه‌های به گل نشسته‌اش عطری بهشتی داشت. امروز سولقان دیگر آن روستایی نیست که بتوان در آن خانه‌های کاه‌گلی دید و به میوه نشستن درختان باغ‌ها را از پشت پرچین تماشا کرد. امروز سولقان چیزی شبیه شهر و چیزی شبیه روستاست. نه می‌توان باغ‌های تودرتویش را به حساب روستا گذاشت و نه آپارتمان‌های 6طبقه و 7طبقه‌اش را به حساب شهر. شاید تعارض نامگذاری نام مترو در محله بهاران به نام سولقان هم نشان از مشکلات نادیده گرفته شده این روستا داشته باشد. حمید احمدی، یکی از ساکنان روستای سولقان با اشاره به اینکه نامگذاری نامناسب مترو به نام سولقان موجب دلخوری بسیاری از اهالی قدیمی روستاهای بالادست و محله کن شده است، می‌گوید: «در این مدت سوء‌تفاهماتی به وجود آمده که واقعاً موجب ناراحتی است. ما سال‌هاست با اهالی کن و روستاهای بالادست دیگر نسبت‌های فامیلی داریم و هم کنی‌ها و هم روستاهای بالادست با هم رفت‌وآمد دارند اما واقعاً نامگذاری یک ایستگاه مترو که نه در محدوده روستاست و نه مشکلی را از اهالی کم می‌کند چه توجیهی دارد؟ هنوز طرح هادی روستا ابلاغ نشده، کشاورز حق حصارکشی باغش را ندارد، به مشکلات کشاورزان رسیدگی نمی‌شود، آب و برق مشکل دارد، حالا با این نامگذاری بیجا می‌خواهند به مردم بگویند که ما مترو را تا روستای سولقان هم کشانده‌ایم.»
حمید حاج آقا محمد، یکی از ساکنان محله کن نیز با اشاره به اینکه تاکنون در هیچ جای تهران سابقه نداشته که نام یک محل را در مکان‌های پر تردد دیگر محله‌ها بگذارند، می‌گوید: «تنها با نامگذاری یک ایستگاه که هیچ ارتباطی با مجموعه خارج از محدوده شهر ندارد، نمی‌توان عظمت فعالیت‌ها را نشان داد. ما نه با مردم سولقان مشکل داریم و نه با اهالی محله‌های همجوار اما کمی انصاف به خرج بدهید، نام بخش کن که تا همین 30تا40سال پیش بر روی همه غرب تهران تا کرج بوده الان هیچ جایی در تابلوهای راهنمایی خیابان‌ها و بزرگراه‌ها هم ندارد. بیشترین هزینه را هم اهالی کن برای توسعه تهران داده‌اند، واقعاً انصاف است که یک نام را هم از آنها دریغ کنند.»
ساعد شکوری نیز با اشاره به اینکه کن مشکلات زیادی دارد و گذاشتن نام ایستگاه سولقان در اراضی کن آن را دوچندان می‌کند، می‌گوید: «در قانون آمده است که فریز زمین‌های کشاورزی نباید بیشتر از 18ماه طول بکشد، اما 18سال است که زمین‌های کن را در حالت فریز قرار داده‌اند. با این همه در حالی که مردم درگیر رفع مشکلات‌شان هستند یک نامگذاری بی‌ربط نیز موجب به وجود آمدن مشکلات فراوان می‌شود. کن شهدای زیادی تقدیم انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس کرده است. ما پیشنهاد داده‌ایم ایستگاه به نام یکی از شخصیت‌های بزرگ کن یا شهدای کن نامگذاری شود. مسلماً اهالی سولقان هم راضی نیستند با این نامگذاری به اختلافات طایفه‌ای دامن زده شود و حقوق آنها نیز در سایه چنین نامگذاری‌هایی نادیده گرفته شود.»

لایه‌های پنهان
امین نورقربانی، یکی از اهالی محله کن می‌گوید: «ما استشهادیه‌ای پر کردیم که فکر می‌کنیم تا 3هزار امضا هم برسد. بعد از نامگذاری آخرین ایستگاه مترو به نام سولقان اعتراضات زیادی در محله کن به وجود آمده و در حال جمع آوری امضای این طومار هستند. ما غیر از این دو، مشکل دیگری هم داشتیم که در حال پیگیری آن هستیم، یکی نامگذاری میدان بهاران به نام سولقانی است که در اراضی کن و در محدوده شهری قرار دارد و یکی هم تغییر نام بخش کن به دهستان سولقان در شناسنامه‌های صادر شده جدید است. این موارد را بگذارید کنار نادیده گرفته شدن نام کن در نامگذاری تابلوهای راهنمایی و رانندگی و مشکلات فراوان زمین‌های کشاورزی کن. در این مورد اگر مدیریت شورایاری و امام‌جمعه کن نبود مشکلات به حدی پیچیده می‌شد که به نظرم به این سادگی‌ها قابل حل نبود.»
علیرضا محبعلی، دبیر شورایاری کن نیز با اشاره به پیگیری‌های مستمر امام‌جمعه کن در حل مشکل به وجود آمده، می‌گوید: «ما اخیراً به این نتیجه رسیده‌ایم که‌لایه‌های پنهانی وجود دارد که می‌خواهند موضوع سولقان را در بخش شهری پررنگ کنند. واقعاً ما عرق بی‌جهت نداریم. ما بسیار علاقه‌مندیم روستای سولقان توسعه پیدا کند. اما در بعضی موارد نفوذ به حوزه‌های محلی حساسیت برانگیز است. واقعاً در این مدت به دلیل فشاری که از طرف اهالی برای اعتراض به وجود آمده است، با مشکل مواجه بوده‌ایم.
درایت امام‌جمعه کن در صحبت با مدیران مترو موجب شد کمی اعتراضات آرام شود. من هم در جلسه‌ای که با رئیس مترو خط 6 داشتیم، گفتم ممکن است پیشرفت و توسعه شهری بعضی خرده فرهنگ‌ها را از بین برده باشد اما هنوز وجود بعضی از این تعصب‌ها بد نیست. سال‌‌هاست برای توسعه محلی و ایجاد بافت‌های بومی در تهران هزینه شده است.
ایجاد و ساماندهی شورایاری‌ها یکی از اقدامات دکتر قالیباف در تحقق این شعار است، نباید با یک اقدام نابجا این مسئله را زیر سؤال ببریم. رابطه اهالی کن با اهالی سولقان بیش از یک رابطه محلی است. اهالی سولقان با اهالی کن وصلت کرده‌اند، اهالی کن در سولقان زمین کشاورزی و خانه دارند. این نامگذاری‌ها بیشتر از خدمت به اهالی سولقان در احیای نام روستایشان، پشت کردن به شعارهای مدیریت شهری است. حرف ما بر روی نام کن نیست. اگر نام دیگری گذاشته می‌شد تا این اندازه حساسیت برانگیز نمی‌شد.»
او ادامه می‌دهد: «سولقان در بافت روستایی تعریف شده و نفوذ آن در بافت شهری شبهه برانگیز است. سال‌هاست که بخشداری کن تمام حوزه‌های روستایی را پوشش می‌دهد جز کن. می‌گویند شما از حوزه روستایی خارج شدید و امتیازات روستایی به شما تعلق نمی‌گیرد؛ طرح هادی، آب، کود و امتیازات کشاورزی و... و ما هیچ ادعایی هم نداریم اما وقتی بدون هماهنگی در اراضی کن میدانی را به نام سولقان نامگذاری می‌کنند یا شناسنامه اهالی کن را تحت نام دهستان سولقان می‌برند، تعصب محلی به هم می‌ریزد. ما در استشهادیه هم تأکید کردیم اگر اتفاقاتی به دلیل ندانم‌ کاری یا از سوء‌نیت انجام شود قابل جمع کردن نیست.»
محبعلی تأکید می‌کند: «سال 1394زمانی که مسئولان امر برای تجهیز کارگاه مترو آمدند به شهرداری نامه زدیم و خواستیم از میان 5 ایستگاهی که در اراضی کن قرار گرفته یکی را به نام کن نامگذاری کنند. الان هم بعد از رایزنی‌های لازم قرار شده است که یک پرده جلو آن بکشند تا وضع نامگذاری ایستگاه مشخص شود.»

توسعه بدون برنامه‌ریزی روستا
یکی از مشکلاتی که در حوزه مدیریت شهری و روستایی دیده می‌شود، توسعه بدون برنامه‌ریزی برای بافت‌های بومی و محلی است. سال‌ها پیش حوزه جغرافیایی کن و سولقان ارتباط تنگاتنگی از نظر فرهنگی و اقتصادی با هم داشتند اما توسعه شهر و خارج شدن کن از حوزه روستایی موجب شد تا روستای سولقان تبدیل به بخشی برای روستاهای بالادست شود، بی‌آنکه مانند کن زیرساخت‌های لازم را برای تبدیل به بخش شدن داشته باشد. امروز جاده سولقان یکی از پر ترددترین جاده‌های گردشگری تهران است و هدف از ساخت آن دسترسی آسان اهالی روستاهای بالادست به شهر تهران بوده است. از زمان ساخت جاده تاکنون حدود 40سال می‌گذرد و در این مدت هم شهر تغییرات زیادی داشته و هم سبک زندگی اهالی روستاهای بالادست تغییر کرده است. از یک طرف تهران با توسعه‌ای عجیب و غریب تا مرز روستاها پیش رفته و از طرف دیگر خانه‌های روستایی با دیوارهای کاهگلی جای خودشان را به آپارتمان‌های سیمانی داده‌اند و رفاه و آسایش در روستاها معنی دیگری پیدا کرده است. طویله‌های روستا جای خودشان را به پارکینگ خودروهای رنگارنگ داده‌اند.
جاده سولقان که در چند سال گذشته تبدیل به جاده‌ای گردشگری شده است، تنها راه دسترسی اهالی روستاهای بالادست به شهر است. اهالی روستاهای سولقان، کشار با دو محله، سنگان با 3محله، رندان با 2محله، کیگا و امامزاده داود(ع) سال‌هاست از طریق این جاده فرآورده‌های کشاورزی خود را به شهر منتقل کرده و مایحتاج روزانه خود را از شهر تأمین می‌کنند.
ابراهیم عسکری رئیس شورای سولقان است که به مشکلات متعدد موجود در روستای سولقان اشاره می‌کند و می‌گوید: «ما شاهدیم که نیروهای راهنمایی و رانندگی تا چه حد برای هدایت ترافیک در روزهای آخر هفته زحمت می‌کشند اما تا کی باید وضع ترافیکی ما ادامه داشته باشد؟ خیلی‌ها می‌گویند ترافیک جاده سولقان به دلیل معبر باریک آن است. این حرف درست است، اما از زمانی که این جاده ساخته شده، نه آن را ایمن‌سازی درستی کرده‌اند، نه آسفالت جاده به موقع بهسازی می‌شود و نه امکانات مناسبی در اختیار اهالی و گردشگران قرار می‌دهند. اواخر هفته سولقان مرکز‌ تردد بسیاری از زائران و علاقه‌مندان به بارگاه امامزاده نوربخش است. با اینکه ما یک پارکینگ کوچک برای مردم مهیا کردیم، اما کفاف حضور این حجم از زائران را ندارد. این می‌شود که خودروها در کوچه‌پسکوچه‌های روستا، جلو در خانه مردم و در حاشیه جاده پارک می‌شود و بر مشکلات ترافیکی اضافه می‌کند. او ادامه می‌دهد: ما در چند نوبت مشکلات‌‌مان را با بخشداری در میان گذاشته‌ایم. اما دوستان بخشداری می‌گویند برای حل مشکلات این منطقه نیاز به همکاری چنددستگاه است که روال اداری است. ممکن است کمی طول بکشد با این حال ما پیگیر حل مشکلات هستیم و جلسات مشورتی مختلفی هم برگزار کردیم و امیدواریم به نتایجی هم برسیم.» او ادامه می‌دهد: «الان سولقان دیگر از حالت روستایی در آمده است. از یک طرف مرکز گردشگری است و از طرف دیگر بهداشت اجازه دامداری به روستاییان را نمی‌دهد و جلو ساخت‌وسازها و تغییرکاربری‌ها گرفته شده است. در کنار همه اینها برای حل مشکلات راه باید به راهداری برویم، برای حل مشکل ریزش کوه باید به منابع طبیعی مراجعه کنیم و برای حل مشکلات رودخانه از اداره آب درخواست کنیم. هرکدام از این ادارات هم قوانین خودشان را دارند و پیگیری‌ها هم خیلی آسان نیست. اگر اداره این روستاها یک متولی مشخص داشت، می‌شد برای آن برنامه‌ریزی کرد، اما چون در مدیریت این منطقه چند وزارتخانه و اداره دخیلند مسلماً مشکلات دیرتر حل خواهد شد.»

خط پایان، ایستگاه شهدای کن!
در آخرین لحظاتی که این گزارش آماده می‌شد، خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگویی با مدیرعامل شرکت مترو تهران انجام داده تا خبر خوبی را به اهالی کن بدهد و مناقشه به وجود آمده در چند هفته اخیر از بین برود.‌هابیل درویش با اشاره به تغییر نام ایستگاه پایانی مترو می‌گوید: با توجه به درخواست‌های مردمی مبنی بر تغییر نام ایستگاه مترو سولقان به نام شهدای کن تمهیدات لازم برای تغییر نام صورت گرفته و به‌زودی این تغییر نام انجام خواهد شد. خط 6 مترو که ۳۱ کیلومتر است و ۳۰ ایستگاه دارد از محدوده حرم حضرت عبدالعظیم(ره) آغاز شده و پس از طی مسیر جنوب به شمال در ایستگاه میدان شهدا با خط چهار، در ایستگاه امام حسین(ع) با خط دو، در ایستگاه هفت‌تیر با خط یک و در ایستگاه میدان ولی‌عصر(عج) با خط سه، تقاطع خواهد داشت و سپس به سمت غرب امتداد مسیر داده و به محدوده شمال غربی تهران می‌رسد.
ایستگاه‌های مصوب این خط عبارتند از: ایستگاه شهدای کن (محدوده باغ میر کن)، شهید آبشناسان (تقاطع آبشناسان و کوهسار)، شهران (بلوار کوهسار محدوده شهران)، شهرزیبا (میدان کانون) شهید آیت‌الله ‌کاشانی (بلوار کاشانی بین باکری و جنت‌آباد)، شهید ستاری (تقاطع پیامبر و ستاری)، شهید اشرفی اصفهانی (تقاطع اشرفی و مرزداران)، یادگار امام (پل مرزداران)، مرزداران (مرزداران محدوده ژاندارمری)، شهرک آزمایش (پل آزمایش)، دانشگاه تربیت مدرس (گیشا)، چهارراه کارگر (تقاطع فاطمی و کارگر)، پارک لاله (ضلع جنوب غربی پارک)، میدان ولی‌عصر(عج)، استاد نجات‌اللهی (پل کریمخان)، هفت‌تیر (میدان هفت‌تیر)، بهارشیراز (تقاطع شریعتی و بهارشیراز)، بزرگراه صیاد شیرازی (بزرگراه صیاد محدوده میدان سپاه)، امام حسین (تقاطع مدنی و انقلاب)، شهدا (میدان شهدا)، امیرکبیر (تقاطع امیرکبیر و هفده شهریور)، هفده شهریور (پل هفده شهریور)، میدان خراسان (میدان خراسان)، منصور (هفده شهریور بین بعثت و منصور)، بعثت (تقاطع هفده شهریور و بعثت)، کیانشهر (محدوده کیانشهر)، دولت‌آباد (محدوده دولت‌آباد)، چشمه‌علی (محدوده چشمه‌علی)، ابن‌بابویه (محدوده این بابویه) و حضرت عبدالعظیم (محدوده میدان حرم).

لایه‌های پنهان
امین نورقربانی، یکی از اهالی محله کن می‌گوید: «ما استشهادیه‌ای پر کردیم که فکر می‌کنیم تا 3هزار امضا هم برسد. بعد از نامگذاری آخرین ایستگاه مترو به نام سولقان اعتراضات زیادی در محله کن به وجود آمده و در حال جمع آوری امضای این طومار هستند. ما غیر از این دو، مشکل دیگری هم داشتیم که در حال پیگیری آن هستیم، یکی نامگذاری میدان بهاران به نام سولقانی است که در اراضی کن و در محدوده شهری قرار دارد و یکی هم تغییر نام بخش کن به دهستان سولقان در شناسنامه‌های صادر شده جدید است. این موارد را بگذارید کنار نادیده گرفته شدن نام کن در نامگذاری تابلوهای راهنمایی و رانندگی و مشکلات فراوان زمین‌های کشاورزی کن. در این مورد اگر مدیریت شورایاری و امام‌جمعه کن نبود مشکلات به حدی پیچیده می‌شد که به نظرم به این سادگی‌ها قابل حل نبود.»
علیرضا محبعلی، دبیر شورایاری کن نیز با اشاره به پیگیری‌های مستمر امام‌جمعه کن در حل مشکل به وجود آمده، می‌گوید: «ما اخیراً به این نتیجه رسیده‌ایم که‌لایه‌های پنهانی وجود دارد که می‌خواهند موضوع سولقان را در بخش شهری پررنگ کنند. واقعاً ما عرق بی‌جهت نداریم. ما بسیار علاقه‌مندیم روستای سولقان توسعه پیدا کند. اما در بعضی موارد نفوذ به حوزه‌های محلی حساسیت برانگیز است. واقعاً در این مدت به دلیل فشاری که از طرف اهالی برای اعتراض به وجود آمده است، با مشکل مواجه بوده‌ایم.
درایت امام‌جمعه کن در صحبت با مدیران مترو موجب شد کمی اعتراضات آرام شود. من هم در جلسه‌ای که با رئیس مترو خط 6 داشتیم، گفتم ممکن است پیشرفت و توسعه شهری بعضی خرده فرهنگ‌ها را از بین برده باشد اما هنوز وجود بعضی از این تعصب‌ها بد نیست. سال‌‌هاست برای توسعه محلی و ایجاد بافت‌های بومی در تهران هزینه شده است.
ایجاد و ساماندهی شورایاری‌ها یکی از اقدامات دکتر قالیباف در تحقق این شعار است، نباید با یک اقدام نابجا این مسئله را زیر سؤال ببریم. رابطه اهالی کن با اهالی سولقان بیش از یک رابطه محلی است. اهالی سولقان با اهالی کن وصلت کرده‌اند، اهالی کن در سولقان زمین کشاورزی و خانه دارند. این نامگذاری‌ها بیشتر از خدمت به اهالی سولقان در احیای نام روستایشان، پشت کردن به شعارهای مدیریت شهری است. حرف ما بر روی نام کن نیست. اگر نام دیگری گذاشته می‌شد تا این اندازه حساسیت برانگیز نمی‌شد.»
او ادامه می‌دهد: «سولقان در بافت روستایی تعریف شده و نفوذ آن در بافت شهری شبهه برانگیز است. سال‌هاست که بخشداری کن تمام حوزه‌های روستایی را پوشش می‌دهد جز کن. می‌گویند شما از حوزه روستایی خارج شدید و امتیازات روستایی به شما تعلق نمی‌گیرد؛ طرح هادی، آب، کود و امتیازات کشاورزی و... و ما هیچ ادعایی هم نداریم اما وقتی بدون هماهنگی در اراضی کن میدانی را به نام سولقان نامگذاری می‌کنند یا شناسنامه اهالی کن را تحت نام دهستان سولقان می‌برند، تعصب محلی به هم می‌ریزد. ما در استشهادیه هم تأکید کردیم اگر اتفاقاتی به دلیل ندانم‌ کاری یا از سوء‌نیت انجام شود قابل جمع کردن نیست.»
محبعلی تأکید می‌کند: «سال 1394زمانی که مسئولان امر برای تجهیز کارگاه مترو آمدند به شهرداری نامه زدیم و خواستیم از میان 5 ایستگاهی که در اراضی کن قرار گرفته یکی را به نام کن نامگذاری کنند. الان هم بعد از رایزنی‌های لازم قرار شده است که یک پرده جلو آن بکشند تا وضع نامگذاری ایستگاه مشخص شود.»

باید منتظر حرکت قطارها در خط6 ماند
حال این سؤال پیش می‌آید آیا می‌توان مشکلات عدیده‌ای را که در روستای سولقان وجود دارد با یک نامگذاری حل کرد. جز اینکه نبود زیرساخت‌های لازم برای توسعه روستایی، گرهی بر گره‌های دیگر بیندازد. مترو به‌عنوان یکی از پدیده‌های جدید تهران امکان آسانی به شهروندان این شهر داده تا بتوانند به همه نقاط تهران دسترسی داشته باشند. حال که مترو تا چندکیلومتری روستای سولقان رسیده است، این سؤال پیش می‌آید که این روستا آماده پذیرش گردشگران را بیش از این دارد؟ باید منتظر ماند تا قطارهای برقی مترو روی ریل بیفتد و از حرم عبدالعظیم(ع) به سمت ایستگاه پایانی حرکت کند.


http://viagraky.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:50 ق.ظ

You explained that fantastically.
tadalafilo cialis prezzo al pubblico cialis kaufen 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis generique cialis efficacit cialis 20 mg best price cialis en 24 hora generic cialis in vietnam tadalafilo
canada online pharmacies
چهارشنبه 14 شهریور 1397 12:46 ق.ظ

Position well utilized!!
canadianpharmacyusa24h online canadian pharmacies reputable canadian prescriptions online canadian pharmaceuticals reviews canadian pharcharmy online Canadian Pharmacy USA canadian medications pharmacy no 1 canadian pharcharmy online drugstore online shopping drugs for sale in uk
http://viagraky.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:52 ق.ظ

You actually stated that really well!
where can i buy cheap viagra order sildenafil online uk buy generic viagra pills buy kamagra viagra online generic viagra pharmacy viagra buy online usa viagra online pharmacy viagra no rx where can i purchase viagra where can i buy viagra pills
Buy cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:02 ب.ظ

Kudos! Ample knowledge!

cialis mit grapefruitsaft female cialis no prescription cialis official site cialis dosage recommendations import cialis cialis online deutschland prices on cialis 10 mg canadian cialis free generic cialis cialis prices in england
viagrayosale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 02:59 ب.ظ

Nicely voiced certainly. .
cialis cipla best buy cialis pills side effects of cialis cialis sans ordonnance only best offers cialis use cialis generico en mexico tadalafil 10 mg generic cialis in vietnam only best offers cialis use canadian drugs generic cialis
http://viabiovit.com/donde-conseguir-viagra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:39 ق.ظ

Useful information. Kudos.
viagra cheap prices buy viagra now can you buy viagra online how to get prescription viagra sildenafil to buy how can i order viagra cheap generic viagra online pharmacy find viagra online online viagra purchase viagra cheap price
Cialis prices
دوشنبه 22 مرداد 1397 07:08 ب.ظ

Kudos! I appreciate this!
viagra vs cialis low cost cialis 20mg click now buy cialis brand calis where to buy cialis in ontario buy cialis online are there generic cialis cialis kaufen bankberweisung are there generic cialis we recommend cheapest cialis
میترا
پنجشنبه 30 شهریور 1396 08:06 ق.ظ
بسیار وبلاگ خوبی دارید، لذت بردم، براتون آرزوی موفقیت و پیروزی دارم و امیدوارم همیشه سلامت و شاداب باشید.
پاسخ امین نورقربانی : سلام و عرض تشکر از لطفتون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر